Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi to badanie, które jest wykonywane profilaktycznie w celu wykrycia cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego, aby rozpoznać zaburzenia tolerancji węglowodanów, lub też w celu zdiagnozowania i monitorowania leczenia cukrzycy.
Na świecie ponad 460 milionów osób choruje na cukrzycę (2019 r.). Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu groźnych powikłań takich jak : choroby serca i naczyń krwionośnych, udar mózgu, niewydolność nerek, owrzodzenia stóp, uszkodzenie nerwów, upośledzenie wzroku, upośledzenie funkcji poznawczych, kwasica metaboliczna. Nieleczona cukrzyca znacznie ogranicza długość życia i może powodować niepełnosprawność. Choroba ta jest niebezpieczna, ponieważ może rozwijać się w ukryciu. Jedynie wczesne jej wykrycie i prawidłowa kontrola za pomocą diety i leków może uchronić pacjenta przed poważnymi powikłaniami.
Badanie poziomu glukozy we krwi wykonuje się rano, na czczo. Pacjent około 8-12 godzin przed planowanym badaniem nie powinien nic jeść ani pić (z wyjątkiem wody). Przed badaniem pacjenci powinni zrezygnować z wysiłku fizycznego lub go zmniejszyć. Przed pobraniem krwi należy odpocząć 10-15 minut.
Średnia ocena: 5.00