Demencja – wczesne objawy i ich diagnostyka

  • Adam Właszczuk

  • Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Połowę przypadków demencji stanowi obecnie choroba Alzheimera. Tylko w Polsce cierpi na nią aż 250 tys. ludzi. Choroba Alzheimera rozwija się podstępnie przez wiele lat. Pierwsze zmiany neuropatologiczne powstają nawet na 20 lat przed wystąpieniem pierwszych klinicznych symptomów choroby. Zatem do powstania zmian w mózgu może dochodzić już w średnim wieku. Im więcej uwagi poświęcimy czynnikom, na które mamy wpływ, tym dłużej możemy zachować sprawność i zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.

W przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, czy choroba Parkinsona dochodzi do patologicznych zmian w komórkach nerwowych w mózgu. Skutkiem tego jest m.in. upośledzenie funkcji poznawczych (kognitywnych). Do funkcji poznawczych zaliczamy: uwagę, pamięć, zdolność uczenia się, myślenie, mowę, pisanie i czytanie.

Wymieńmy po krótce wczesne objawy choroby Alzheimera:

  1. Utrata pamięci, mająca wpływ na codzienne funkcjonowanie: zapominanie świeżych informacji, zapominanie ważnych dat lub wydarzeń, zadawanie ciągle tych samych pytań, zależność od notatek oraz od osób bliskich. Chociaż u zdrowych osób starszych również zdarza się zapominanie imion lub umówionych spotkań, to ma ono inny charakter, ponieważ osoba zdrowa jest w stanie zwykle przypomnieć sobie te informacje gdy ma na to wystarczająco dużo czasu, ponadto w przeciwieństwie do osób chorych – w normalnym starzeniu zapominanie jest incydentalnym a nie stałym problemem.
  2. Kłopoty z planowaniem i rozwiązywaniem problemów: osoby z demencją mają trudności z zaplanowaniem swoich działań i wykonywaniem obliczeń, np. nie potrafią gotować według znanego przepisu, czy podsumować miesięcznych rachunków. U osób chorych takie problemy występują na co dzień, w odróżnieniu od pojawiających się niekiedy przejściowych trudności o podobnym charakterze u starzejących się zdrowych ludzi.
  3. Problemy z wykonywaniem znanych zadań: chorzy nie radzą sobie z codziennymi zadaniami, jak jazda samochodem w znane miejsce, sporządzenie listy zakupów czy podanie reguł swojej ulubionej gry. Zdrowe osoby starsze mogą mieć co najwyżej problem z wykonywaniem zupełnie nowych czynności jak np. obsługa urządzeń elektronicznych, ale są zwykle w stanie w dłuższym czasie posiąść takie umiejętności.
  4. Problemy z orientacją w czasie i miejscu: osoby chore nie potrafią podać daty, pory roku i nie zdają sobie sprawy z upływu czasu. Osoby z otępieniem mogą również zapomnieć gdzie się znajdują i jak tam dotarły. Objawem choroby Alzheimera nie jest natomiast trudność z przypominaniem sobie jaki mamy dzień tygodnia zwłaszcza, jeśli później sobie taką informację przypomnimy.
  5. Problemy z interpretacją tego, co pacjent widzi i z oceną przestrzenną: niektórzy chorzy z otępieniem nie potrafią prawidłowo ocenić odległości, określić koloru, mają problemy z czytaniem, czy prowadzeniem samochodu. Jeśli występuje taki objaw należy w pierwszej kolejności wykluczyć przyczyny okulistyczne np. zaćmę, która często występuje u osób starszych, a można ją skutecznie operacyjnie leczyć.
  6. Nowopowstałe problemy ze słowem mówionym lub pisanym: osoby chore nie potrafią włączyć się do rozmowy i podążać za jej tokiem, mogą zatrzymać się w połowie rozmowy i nie potrafią jej kontynuować lub powtarzają te same zdania. Mają kłopoty z przypomnieniem sobie odpowiednich słów i nazywaniem znanych przedmiotów. Przy czym zapominanie pojedynczych słów od czasu do czasu nie świadczy nigdy o chorobie.
  7. Przestawianie przedmiotów i niezdolność do ich odnalezienia: osoby chore umieszczają przedmioty w nietypowych miejscach (np. części odzieży w lodówce, a żywność w szafie), następnie mają problem z ich znalezieniem. Stąd mogą też oskarżać innych o kradzież tych rzeczy. Jeśli osoba starsza potrafi odnaleźć przestawiony przez siebie przedmiot, przy czym umieszcza go w typowym miejscu, to nie ma powodów do niepokoju.
  8. Niepełna lub zła ocena sytuacji: osoby chore nie potrafią podejmować właściwych decyzji, ocenić wartości pieniędzy czy swoich faktycznych potrzeb, stąd bywają wykorzystywane np. przez osoby wyłudzające kredyty czy handlarzy domokrążców. Należy pamiętać, że czasami podejmujemy złe decyzje, lecz jeśli dzieje się to sporadycznie i potrafimy naprawić swój błąd, to nie świadczy to o chorobie.
  9. Wycofanie społeczne: osoba z otępieniem, ponieważ nie potrafi brać udziału w rozmowie, często wycofuje się z dotychczasowych zainteresowań, porzuca swoje hobby, rezygnuje ze spotkań ze znajomymi. Jednak należy pamiętać, że czasowy brak zainteresowania rodziną lub obowiązkami społecznymi nie świadczy o chorobie.
  10. Zmiany nastroju i osobowości: u chorych może pojawiać się dezorientacja, podejrzliwość, bojaźliwość lub podenerwowanie, osoby chore łatwo wpadają w złość lub zły nastrój.

Diagnostyka funkcji poznawczych

W celu oceny funkcji poznawczych, oprócz rozmowy z pacjentem i członkami rodziny stosuje się szereg testów kognitywnych, przykłady których wymieniamy poniżej.

  • Test płynności słownej

Test ten ocenia tzw. fluencję słowną i polega na wymienieniu w ciągu minuty jak największej liczby słów z danej kategorii (np. zwierzęta, owoce) oraz słów rozpoczynających się na określoną literę. Im więcej słów badana osoba wymieni w jednostce czasu, tym lepiej. Osoby w wieku 60-69 lat są w stanie średnio wymienić 19 słów, a w wieku powyżej 80 lat – 14.

  • Test dopasowania symboli do cyfr (DSST)

Test ten ocenia szybkość przetwarzania informacji. Polega na pokazaniu pacjentowi ciągu cyfr i odpowiadających im symboli, a następnie na jak najszybszym dopisaniu przez osobę badaną symboli do podanych cyfr. Liczy się ilość symboli poprawnie wpisanych przez pacjenta w określonym czasie. Osoby w wieku 60-69 lat potrafią w tym teście średnio wpisać poprawnie 57 symboli, a w wieku powyżej 80 lat – 40. 

  • Test zapamiętywania cyfr – w odwrotnej kolejności

Test ten ocenia pamięć operacyjną. Polega na pokazaniu lub przeczytaniu pacjentowi ciągu cyfr i poleceniu, by podał on ten ciąg w odwrotnej kolejności. Zwykle zaczyna się od 3 cyfr i po każdej udanej próbie zwiększa ciąg o jedną cyfrę. Zdrowa osoba starsza jest w stanie powtórzyć bez problemu przynajmniej ciąg 3-elementowy.

  • Bostoński test nazywania (BNT)

Test ten ocenia m.in. zdolność rozpoznania przedmiotu i pamięć semantyczną. Polega na pokazywaniu pacjentowi zestawu prostych rysunków i poleceniu nazwania obiektów widocznych na rysunkach. Test składa się z 60 rysunków o różnym stopniu skomplikowania. U zdrowej osoby starszej dopuszczalne są jedynie pojedyncze błędy.

  • Test Stroopa

Test ten ma na celu badanie uwagi i polega na pokazaniu pacjentowi kilku słów, a następnie poleceniu jak najszybszego ich przeczytania, a w drugiej części podania w jakim kolorze są wydrukowane. Zdrowe osoby potrzebują na wykonanie części pierwszej nie więcej niż 45 sek., a drugiej nie więcej niż 90 sek. W każdej próbie ocenia się także liczbę i rodzaj popełnianych błędów.

Podstawy zdrowego funkcjonowania mózgu

Przyjmuje się, że za rozwój chorób neurodegeneracyjnych odpowiada kombinacja czynników genetycznych (dziedzicznych) oraz środowiskowych. Na te drugie mamy częściowo wpływ. Nawet, jeśli posiadamy geny zwiększające ryzyko rozwoju otępienia, to od naszego stylu życia może zależeć czy i kiedy dotknie nas ta choroba. Do powstania zmian w mózgu może dochodzić już w średnim wieku, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy choroby. Im więcej uwagi poświęcimy czynnikom, na które mamy wpływ, tym dłużej możemy zachować sprawność i zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Czynnikami mogącymi opóźnić rozwój demencji są: regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, zaangażowanie społeczne, ćwiczenie umysłu, zdrowy sen, unikanie stresu i prawidłowe leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych. Obecnie nie istnieje możliwość leczenia przyczynowego zespołów otępiennych, ale można prowadzić terapie objawowe łagodzące zaburzenia, których doświadcza pacjent.

Literatura:

  1. https://www.neurodegenerationresearch.eu/
  2. https://www.alz.org/alzheimers-dementia/diagnosis/medical_tests
  3. https://www.helpguide.org/articles/alzheimers-dementia-aging/preventing-alzheimers-disease.htm
  4. https://alzheimer.ca/en/Home/About-dementia/What-is-dementia/Normal-aging-vs-dementia
  5. https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/symptoms-and-diagnosis/how-dementia-progresses/normal-ageing-vs-dementia
  6. Brody DJ, Kramarow EA, Taylor CA, McGuire LC. Cognitive Performance in Adults Aged 60 and Over: National Health and Nutrition Examination Survey, 2011-2014. Natl Health Stat Report. 2019;(126):1‐23.
  7. Adams HH, de Bruijn RF, Hofman A, et al. Genetic risk of neurodegenerative diseases is associated with mild cognitive impairment and conversion to dementia. Alzheimers Dement. 2015;11(11):1277‐1285.
  8. Sebaldt, Rolf; Dalziel, William; Massoud, Fadi; Tanguay, André; Ward, Rick; Thabane, Lehana; Melnyk, Peter; Landry, Pierre-Alexandre; Lescrauwaet, Benedicte (September 2009). "Detection of cognitive impairment and dementia using the animal fluency test: the DECIDE study". The Canadian Journal of Neurological Sciences. 36 (5): 599–604.
  9. Canning, S. J. Duff; Leach, L.; Stuss, D.; Ngo, L.; Black, S. E. (2004-02-24). "Diagnostic utility of abbreviated fluency measures in Alzheimer disease and vascular dementia". Neurology. 62 (4): 556–562.
  10. Miloyan BH, Razani J, Larco A, Avila J, Chung J. Aspects of Attention Predict Real-World Task Performance in Alzheimer's Disease. Appl Neuropsychol Adult. 2013 Jul-Sep;20(3):203-210.
  11. Scarpina F, Tagini S. The Stroop Color and Word Test. Front Psychol. 2017;8:557. 2017 Apr 12.
Średnia ocena: Brak ocen