PROJEKTY BADAWCZE

AKTUALNIE JESTEŚ TU:

Kierownik projektu:

Joanna Cieślińska-Świder

Poszukujemy do udziału w projekcie:

  • kobiet i mężczyzn powyżej 45 roku życia
  • osoby z należną masą ciała, otyłością lub nadwagą

Jesteś zaintersowany?

Zapisz się

Wpływ zwiększonej aktywności fizycznej lub/i modyfikacji diety na poprawę stanu zdrowia osób 45+ w kontekście zagrożeń chorobami cywilizacyjnymi oraz ryzykiem występowania upadków w późniejs

18.12.2020

Celem głównym projektu jest profilaktyka zachorowań na otyłość u osób 45+ i przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym wynikającym z otyłości, a także prewencja upadkom w późniejszym wieku.

Otyłość to przewlekła choroba, charakteryzującą się patologicznym zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest ona przyczyną zwiększonej zachorowalności, niesprawności i śmiertelności oraz pogorszenia jakości życia społeczeństwa. Otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu zarówno z powodu chorób sercowo-naczyniowych, jak i niektórych nowotworów. U otyłych w starszym wieku obserwuje się większą skłonność do upadków.

Szybki wzrost występowania otyłości w okresie ostatnich 30 lat został spowodowany głównie przez czynniki kulturowe i środowiskowe. Wysokoenergetyczna dieta, duże porcje spożywanych posiłków, mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia oraz zaburzenia żywieniowe są głównymi czynnikami ryzyka rozwoju otyłości.

W ramach badań planowana jest analiza występowania nadwagi i otyłości oraz czynników ryzyka chorób z nią związanych (cukrzyca, hiperlipidemia), a także ocena sprawności układu krążenia oraz ocena sprawności motorycznej, w tym ocena kontroli postawy stojącej u osób biorących udział w projekcie. Kolejnym celem jest zbadanie wpływu modyfikowalnych działań prewencyjnych występowania otyłości na stan zdrowia uczestników projektu.

W ramach projektu planowana jest modyfikacja stylu życia uczestników, w tym zwiększenie aktywności fizycznej na co dzień oraz zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Planowane są programy z uczestnikami w tym: zajęcia edukacyjne, grupowe ćwiczenia fizyczne oraz praktyczne warsztaty z zakresu dietetyki. W ramach projektu przewiduje się programy: 3, 6,12-sto miesięczne. Obserwacji będą podlegać różne aspekty zdrowia osób biorących udział w projekcie, szczególnie nacisk kładziony jest na normalizację wskaźników metabolicznych, krążeniowych oraz wskaźników sprawności motorycznej.