PROJEKTY BADAWCZE

AKTUALNIE JESTEŚ TU:

Kierownik projektu:

Ewa Sadowska-Krępa

Zespół:

Poszukujemy do udziału w projekcie:

  • kobiet w średnim wieku lub starszych
  • kobiet, które prowadzą siedzący tryb życia
  • kobiet, których dzienna aktywność fizyczna nie przekracza 5000 kroków

Jesteś zaintersowany?

Zapisz się

Wpływ regularnej aktywności fizycznej na równowagę prooksydacyjno-antyoksydacyjną krwi i metabolizm tkanki kostnej u osób w wieku średnim lub starszym

18.12.2020

Celem projektu będzie ocena równowagi prooksydacyjno-antyoksydacyjnej krwi oraz tempa metabolizmu tkanki kostnej u osób podejmujących aktywność fizyczną o różnej intensywności.

Regularna aktywność fizyczna, zarówno umiarkowana jak i intensywna, poza poprawą wydolności organizmu, zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów, czy osteoporozy może prowadzić do powstania stresu oksydacyjnego. Powstałe reaktywne formy tlenu i azotu reagują z ważnymi dla metabolizmu komórki substancjami, powodując m.in. oksydacyjne uszkodzenia. W konsekwencji dochodzi do oksydatywnych modyfikacji lub uszkodzenia struktur komórkowych, o czym świadczy zwiększona ucieczka białek komórkowych do krwiobiegu i pojawienie się charakterystycznych związków wskaźnikowych odzwierciedlających poziom zmian oksydatywnych w strukturze głównych składników komórkowych. Badania przeprowadzone z udziałem ludzi wykazały, że aktywność fizyczna w znacznym stopniu modyfikuje metabolizm tkanki kostnej. Osoby regularnie trenujące mają wyższą gęstość mineralną kości w stosunku do osób nietrenujących w zbliżonym wieku. W sytuacji, gdy tkanka kostna pozbawiana zostaje oddziaływania sił grawitacji, na przykład podczas długotrwałego unieruchomienia, dochodzi do ubytku masy kostnej. Ma to ścisły związek nie tylko z brakiem obciążeń mechanicznych kości, ale również  z zanikiem tkanki mięśniowej. Z kolei mechaniczne obciążenia tkanki kostnej są efektem oddziaływania sił grawitacji i sił reakcji podłoża oraz wpływu kurczących się mięśni. Osteocyty są uważane za podstawowy czujnik obciążeń mechanicznych w tkance kostnej. W wyniku oddziaływań bodźca mechanicznego tkanka kostna ulega licznym naprężeniom i siłom ściskającym, wywołującym odkształcenia tkanki. Reakcja kości na obciążenia mechaniczne zależy od rodzaju stosowanych bodźców mechanicznych oraz częstotliwości obciążeń.

W planowanym projekcie zostanie wdrożony 12-tygodniowy program aktywności fizycznej obejmujący wybrane formy fitness. Materiał do badań zostanie pobrany przed i po 12-tygodniowym programie wdrożonego wysiłku fizycznego. Analizowane parametry będą obejmować oznaczenie wskaźników stresu oksydacyjnego i stężenia markerów kościotworzenia oraz resorpcji tkanki kostnej w surowicy krwi.