Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat roli ukierunkowanej aktywności fizycznej w profilaktyce złamań niskoenergetycznych/osteoporotycznych u osób 45+. A ponadto, zwiększenie wiedzy na temat wpływu treningu marszowego Nordic Walking i ćwiczeń na platformie wibracyjnej na masę kostną u osób 45+.
Złamania osteoporotyczne powstałe na skutek lekkiego urazu najczęściej dotyczą trzonów kręgosłupa, bliższego końca kości udowej, bliższego końca kości ramiennej, żeber, miednicy, oraz bliższego końca kości piszczelowej. Na świecie dane epidemiologiczne dotyczące złamań bliższego odcinka kości udowej są zatrważające, bowiem szacuje się, że liczba ta wzrośnie z 1,6 mln zarejestrowanych w 1990 r., do 4 mln w 2025 r., aż do ponad 6 mln w 2050 r., co określa się jako epidemię złamań. Dane potwierdzają, że w pierwszym roku po złamaniu osteoporotycznym umiera 7% osób w wieku 50-74 lat, 18% w wieku 75-84 i 27% osób powyżej 75 roku życia. Największą śmiertelnością obciążone są uszkodzenia urazowe bliższego końca kości udowej. Pacjenci po tego typu złamaniu odczuwają wyraźną utratę samodzielności i niezależności, z koniecznością korzystania z pomocy osób trzecich. Łatwiejsze jest zapobieganie osteoporozie oraz jej rozpoznawanie, niż leczenie, zwłaszcza jej zaawansowanych postaci. Dlatego duży nacisk powinien być nałożony na działania zmierzające do poprawy masy kostnej i zapobiegania jej ubytku oraz na działania zmniejszające ryzyko wystąpienia złamań niskoenergetycznych szczególnie w grupie osób 45+. Doskonałym ćwiczeniem poprawiającym masę kostną jest spacer, w trakcie którego na kościec działają siły grawitacyjne. Ich działanie, związane ze zmiennym napięciem mięśni, poprawia bilans resorpcji i tworzenia kości, wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Wykazano, że kobiety w wieku pomenopauzalnym, które pokonywały około mili dziennie, miały większą gęstość mineralną kości całego szkieletu niż kobiety, które mniej chodziły. Obecnie coraz bardziej powszechną formą chodzenia staje się trening marszowy Nordic Walking. Wpływa on korzystnie na masę kostną, zdolności ruchowe, jakość życia i zwiększenie aktywności fizycznej u kobiet 65+ z potwierdzoną densytometrycznie osteoporozą. Obserwuje się również pozytywny wpływ wielowymiarowych wibracji całego ciała (oscylacja mechaniczna) na masę kostną. Badania wykazały, że przeniesienie wibracji i oscylacji na układ biologiczny prowadzić może do zmian fizjologicznych na wielu poziomach.
W planowanym projekcie zostanie wdrożony 6-miesięczny program aktywności fizycznej obejmujący trening marszowy Nordic Walking lub trening marszowy Nordic Walking połączony z ćwiczenia na platformie wibracyjnej. Przed i po wdrożonym programie aktywności fizycznej zostanie przeprowadzone badanie gęstości kości.