PROJEKTY BADAWCZE

AKTUALNIE JESTEŚ TU:

Kierownik projektu:

admin

Zespół:

Poszukujemy do udziału w projekcie:

kobiet i mężczyzn powyżej 45 roku życia

Jesteś zaintersowany?

Zapisz się

Czy poziom Twojej aktywności fizycznej jest zgodny z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia?

25.11.2021

Celem projektu jest diagnoza poziomu aktywności fizycznej i zachowań sedentarnych kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 45 roku życia w odniesieniu do najnowszych rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia „Who Guidelines on Physical Activity and Sedentary Behaviour” (2020).

 

Ponieważ w licznych badaniach epidemiologicznych udowodniono, że odpowiednio dobrana i racjonalnie dozowana aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie zapadalności na wiele chorób przewlekłych, które z uwagi na wysokie koszty ekonomiczno-społeczne stanowią jeden z najistotniejszych problemów zdrowotnych na całym świecie, sprawdź czy poziom Twojej aktywności fizycznej jest zgodny z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia?

W 2011 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ), przy wsparciu Unii Europejskiej (UE) uznało choroby przewlekłe za główne wyzwanie XXI wieku.

W Raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2014 roku podano, że odsetek zgonów z powodu chorób przewlekłych wynosi w UE 86%, w Polsce odsetek ten jest jeszcze wyższy – 90%. Potwierdzają to również liczne badania epidemiologiczne, które wskazują, że skraca się długość życia Polaków w zdrowiu.

Alarmujący i szczególnie poważny jest również problem epidemii otyłości, stanowiącej podstawowy czynnik ryzyka zapadalności na choroby przewlekłe i obniżania się sprawności funkcjonalnej.

Wymienione w skrócie problemy zdrowotne współczesnych społeczeństw mają charakter globalny i wymagają kompleksowych programów i strategii.

W tym miejscu należy podkreślić, że eksperci UE uznają, że wśród siedmiu czynników ryzyka przedwczesnych zgonów, aż sześć jest ściśle zależna od aktywności fizycznej i żywienia. Z tego powodu w wymienionych obszarach dostrzega się największe możliwości w zakresie profilaktyki pierwotnej (zapobieganie chorobom) i wtórnej (zapobieganie negatywnym konsekwencjom choroby).